Straipsniai

Pilvo pūtimas: dažnesnės diskomforto priežastys ir būdai juos įveikti

 

Kai kuriais gyvenimo atvejais su pilvo pūtimu susiduria daugelis žmonių. Tačiau ką galima padaryti, kad šis diskomfortas sumažėtų? Pateikiame kelis maisto produktus, kurie padės tai sureguliuoti.

Pilvą pučia, kai pilvukas tampa išsipūtęs, o mes jaučiamės nepatogiai. Tai dažniausiai nutinka po gausaus prisivalgymo. Bet kai kuriems pūtimas yra daugiau nei atsitiktinis nepatogumas. Kaip teigia mitybos terapeutė Hannah Braye, pilvo pūtimas apskritai yra ženklas, kad virškinimo sistema neveikia optimaliai. Visų pirma, pilvo pūtimas gali būti signalas, kad žarnyne yra sutrikusi bakterijų pusiausvyra, kuri dar vadinama disbioze.

Gerosios bakterijų kultūros, tokios kaip laktobacilos ir bifidobakterijos yra labai veiksmingos, nes fermentuoja skaidulų gausų maistą ir išskiria labai mažai (jei apskritai išskiria) dujų.

Priešingai, patogeninės rūšys gali gaminti labai daug dujų. 

Mitybos specialistės teigimu, vienas iš paprasčiausių būdų palaikyti normalią bakterijų pusiausvyrą yra kasdien vartoti gyvųjų bakterijų papildus ir reguliariai vartoti raugintą maistą.

Naudingi fermentuoti maisto produktai:

  • Rauginti kopūstai
  • Kefyras
  • Gyvas jogurtas

Virškinimo sistema apskritai yra sudėtinga organizmo dalis ir virškinimo trakto negalavimai yra dažni. Net iki 50% visų apsilankymų pas bendrosios praktikos gydytoją sudaro nusiskundimai susiję su virškinimo sutrikimais. O daugelis į gydymo įstaigą nesikreipiančių pacientų mano, kad diskomfortas yra neišvengiama kasdienio gyvenimo dalis.

Tačiau negydomi nepageidaujami simptomai gali išsivystyti į lėtines ligas, todėl svarbu imtis priemonių pagrindinėms priežastims pašalinti.

Nors daugybė veiksnių gali prisidėti prie skirtingų virškinimo problemų (reikšmingus ar nuolatinius simptomus visada turėtų patikrinti gydytojas), toliau pateikiamos kelios dažnesnės diskomforto priežastys ir keli paprasti būdai jas pašalinti.

Vidurių užkietėjimas

Yra daugybė galimų vidurių užkietėjimo priežasčių, tačiau dažniausia yra skaidulų trūkumas mityboje ir nepakankamas skysčių suvartojimas.

Daugelį nuo vidurių užkietėjimo kenčiančių pacientų teigiamai veikia mityba, kurioje gausu ląstelienos, daug skysčių ir padidintas fizinis aktyvumas. Todėl tai turėtų būti pirmieji žingsniai. Daug skaidulų turintis maistas yra vaisiai, daržovės, kruopos, avižos, linų sėmenys, slyvos, pupelės ir ankštinės daržovės.

Atliekant klinikinius tyrimus įrodyta, kad vartojant švelnių skaidulų papildus, pvz., „Lepicol“ (trys – viename derinys iš švelnių balkšvojo gysločio luobelių, 5 rūšių gyvųjų bakterijų kultūrų, kurios padeda atstatyti žarnyno mikroflorą, ir inulino, kuris yra naudingų bakterijų maisto šaltinis), palaikomi žarnyno judesiai, kartu sušvelninami nemalonūs simptomai ir sumažinamas suvartojamas laisvinamųjų kiekis. Didindami skaidulų kiekį ar jomis papildydami mitybą, stenkitės tai daryti palengva, kad nepaaštrintumėte simptomų.

Refliuksas

Refliuksas, dar žinomas kaip virškinimo trakto refliukso liga, yra būklė, kai rūgštys iš skrandžio patenka į stemplę (žarnyną) ir sukelia rėmenį.

Tai dažnai nutinka dėl susilpnėjusio apatinio stemplės sfinkterio, kuris yra ties skrandžio kaklu. Daugeliui žmonių skiriami vaistai, tokie kaip protonų siurblio inhibitoriai, siekiant slopinti skrandžio rūgšties gamybą; tačiau tai turi ir neigiamą poveikį sveikatai. Daugelis žmonių nesuvokia, kad refliuksą taip pat gali sukelti ir per mažai skrandžio rūgšties, tai reiškia, kad maistas ilgiau būna skrandyje ir sukelia problemų.

Jei po sunkaus baltyminio maisto jus įprastai kamuoja refliuksas, o simptomai pasireiškia ne iš karto, o per 45min – 2 val po valgio, tai ženklas, jog simptomus greičiausiai sukėlė mažas skrandžio rūgšties kiekis. Jums gali tekti sumaišyti šaukštą obuolių sidro acto nedideliame kiekyje vandens ir išgerti per šiaudelį (norint apsaugoti dantis) prieš pat valgant arba išgerti naudingų betaino hidrochlorido papildų.

Keliautojų viduriavimas

Viduriavimas atostogaujant yra įprastas atvejis. Maždaug 25% keliautojų per pirmąsias dvi savaites užsienyje patiria šį nemalonumą.

Dažniausiai tai sukelia svetimų mikroorganizmų ir patogenų, esančių vandenyje, maiste ir aplinkoje, poveikis, kuriam imuninė sistema dar nėra atspari. Tyrimai parodė, kad gyvųjų bakterijų papildai tiek profilaktikai, tiek jau viduriuojant.  

Tokius maisto papildus rekomenduojama vartoti mažiausiai savaitę prieš kelionę, kelionės metu ir bent savaitę grįžus. Daugelis nustemba išgirdę, kad ir švelnios maistinės skaidulos, tokios kaip balkšvojo gysločio luobelės, gali būti naudingos viduriuojant. Taip yra todėl, kad jos sulaiko vandenį ir padeda absorbuoti skysčių perteklių virškinamajame trakte bei suformuoti išmatas.

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS)

Dirgliosios žarnos sindromas gali pasireikšti įvairiais negalavimais, tokiais kaip viduriavimas, pilvo skausmas ar vidurių užkietėjimas.

Tuštinimosi problemas dažnai lydi skausmas, išsipūtimas ir prasta gyvenimo kokybė. Dirgliosios žarnos sindromas yra sudėtingas ir daugialypis sutrikimas. Tarp patiriančių šį sutrikimą pastebimas žarnyno bakterijų disbalansas. Stresas taip pat gali turėti įtakos DŽS atsiradimui, o tyrimai rodo, jog streso mažinimo technikos ir sielos bei kūno terapijos, tokios kaip hipnoterapija, sąmoningo ir kognityvinio elgesio terapija gali būti naudingi kenčiantiems nuo DŽS.

Maisto netoleravimas

Maisto netoleravimas dažnėja, o daugelis žmonių tvirtina, kad tam tikri maisto produktai sukelia virškinimo problemas.

Viena iš galimų maisto netoleravimo priežasčių yra padidėjęs žarnų pralaidumas (nesandarios žarnos), kai sutrinka virškinamojo trakto gleivinės ląstelės, o dideli maisto produktų baltymai gali patekti į kraują, sukeldami uždegimą. Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių yra mažas naudingųjų bakterijų žarnyne kiekis.

Jei kankina maisto netoleravimas, kurį laiką (paprastai 1-3 mėnesius) iš įprasto maisto raciono pašalinkite simptomus sunkinančius maisto produktus.